توصيه ها و رژیمهای غذایی براي افراد شیفت كار:

1- این افراد معمولا مشکل خواب آلودگی دارند. خوردن یک وعده سنگین زمینه ساز خواب آلودگی در فرد است، بنابراین باید مراقب باشند وعده های غذایی ای که میل می کنند به خصوص حین کار، کم حجم و کم چرب باشد. به شيفت کاران توصيه می شود يک وعده اصلی در بعد از ظهر و يک وعده اصلی در نيمه زمان شيفت مصرف کنند. وعده‌های غذايي سنگين سبب خواب‌آلودگی و افت کار‌ايي می‌شود.

2-این افراد بیش از دیگران احساس خستگی و سردرد می کنند زیرا اغلب عادت به خوردن نوشیدنی های کافئین داری مانند قهوه و چای دارند. با اینکه مصرف این نوشیدنی ها در کوتاه مدت سطح هوشیاری را افزایش می دهد اما از آنجایی که در طولانی مدت بدن به مقدار زیاد کافئین دریافتی عادت می کند، زمینه خستگی در فرد به وجود می آید. همچنین مصرف زیاد این قبیل نوشیدنی ها تپش قلب و پوکی استخوان را به همراه دارد بنابراین توصیه می شود افراد شب کار در صورت تمایل مقدار کمی از این نوشیدنی ها را ابتدای شیفت همراه یک وعده کوچک غذایی شامل نان و منبع پروتئینی مانند پنیر میل کنند. از مصرف چاي يا قهوه ي غليظ خودداري شود، زيرا الگوي خواب را دچار وقفه مي کنند. در صورت اصرار به مصرف چاي يا قهوه‌ي غليظ ، بین نوشیدن تا پایان شیفت کاری حداقل 4 ساعت زمان در نظر گرفته شود تا با کاهش اثر این نوشیدنیها ، فرد برای استراحت بعد از شیفت کاری دچار مشکل نشود.

3-برای افزایش توان فکری و جسمی به افراد شب کار توصیه می‌شود در ساعات شب از مواد غذایی‌ که حاوی آنتی‌اکسیدان و پروتئین کافیست، استفاده کنند، چون هورمون‌ها و آنزیم‌هایی که در سیستم عصبی و مغز ترشح می‌شود برای فعالیت‌ به پروتئین و بعضی از ویتامین‌ها و املاح نیاز دارند. توصیه می‌شود از یک میان‌وعده شامل دو واحد میوه در طول ساعات شب استفاده کنند تا هم آب مورد نیاز بدن تامین شود و هم آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیاز به بدن‌شان برسد.

4-از آنجایی که افراد شب کار در مقایسه با روزکاران، مایعات کمتری می نوشند این کمبود آب، موجب بروز خستگی مفرط و سردردهای مکرر می شود. به همین دلیل به این افراد توصیه می شود حین کار ، مصرف آب، آبمیوه تازه یا میوه های آبدار تازه را از یاد نبرند.

5- در این افراد چاقی شیوع فراوانی دارد. از آنجایی که در شب بدن سوخت و ساز خود را پایین می آورد و این افراد در مقایسه با افرادی که روزکار هستند فعالیت کمتری دارند و تنقلات بیشتری برای رهایی از خواب آلودگی مصرف می کنند، بیشتر دچار اضافه وزن و چاقی می شوند. توصیه می شود مصرف میان وعده ها به خصوص 1 تا 2 عدد میوه را فراموش نکنند، میزان مصرف چربی را در برنامه غذایی شان پایین بیاورند و از خوردن انواع شیرینی در مقادیر زیاد اجتناب کنند. نتایج تحقیقات نشان داده در این افراد افزایش سطح کلسترول و تری گلیسرید با احتمال بیشتری دیده می شود
6-مصرف مواد غذایی حاوی کربوهيدرات های پیچیده و پرفیبر (نشاسته‌اي و قندي) همچون غلات، انواع نان (جو و گندم)، ماكاروني و غيره علاوه بر افزایش سطح هورمون سروتونین(هورمون نشاط آور) در بدن که منجر به بهبود خلق و خو، زمان و عمق خواب می‌شود، به دلیل فیبر فراوان موجب عملکرد بهتر سیستم گوارشی می شوند. البته در صورتی که موادغذایی یادشده با مایعات فراوان همراه شوند احتمال مشکلات گوارشی که در رأس آنها یبوست قرار دارد، به حداقل ممکن می رسد.
6-مصرف مواد غذايي پروتئيني همچون گوشت مرغ، ماهي، گوشت قرمز، تخم مرغ، شير و پنير با افزايش توليد ناقل‌هاي شيميايي به نام کاتکول آمين‌ها در مغز (نظير نوراپي نفرين)، سبب افزايش هوشياري و رفع خواب‌آلودگي در فرد مي‌گردد.
6-غذاهاي حاوي ملاتونين نظير ذرت، گوجه‌فرنگی، برنج، جو و موز به خواب منظم بعد از پایان شیفت کاری کمک مي‌نمايند.

نویسنده نوشته: admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید دوست داشته باشید

انواع وسایل و تجهیزات حفاظت شنوایی: کاربرد، نحوه استفاده و نگهداری از آنها

در محیطهای دارای سطوح بالای سر و صدا لازم است باید یک برنامه کامل حفاظت شنوایی (HCP) اجراء شود. برنامه جامع حفاظت شنوایی شامل سنجش سطح صدا، مدیریت صدا، آموزش و تعلیم کارمندان، انتخاب گوشی حفاظتی مناسب، تست های ادیومتری، تعمیر و نگهداری دستگاههای مولد، بازرسی و ثبت و ارزیابی برنامه می‌شود. گوشی های حفاظت شخصی 4 نوع می باشند: ایرپلاگ (Ear Plag) یا توگوشی، نیمه ایرپلاگ (Semi-inserted Ear Plag)، ایرماف (Ear Muff) یا روگوشی، کلاه ایمنی (Helmets)…

کاهش شنوایی شغلی: انواع، علت، علایم، درمان و پیشگیری

میلیون ها کارگر هر روزه در محل کار خود در معرض سر و صدا هستند و اگر این سر و صدای محیط کار کنترل نشود می‌تواند منجر به از دست دادن دائمی شنوایی شود. آسیب برگشت ناپذیر به شنوایی فرد در اثر صدا، یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی است و از آنجایی که اثرات آن به مرور زمان ایجاد می‌شود، تشخیص آن دشوار است. در تمام صنایع، افت شنوایی صنعتی همچنان به عنوان یک بیماری شغلی با درگیر کردن بیشترین تعداد افراد شناخته می‌شود و حدود 75 درصد از کل ادعاهای بیماری شغلی را تشکیل می‌دهد…

بیماریهای تنفسی شغلی: علت ها، علایم، درمان و پیشگیری

بیماریهای تنفسی مختلف می تواند تحت تاثیر عوامل شغلی و غیر شغلی ایجاد شوند و کار در محیط شغلی نامناسب می تواند آنها را تشدید نماید. بیماریهای ریوی ناشی از کار در اثر مواجهات شغلی طولانی مدت با ذرات ریز داخل هوا یا محرکهای خاص ایجاد می‌شوند و می‌توانند اثرات ماندگاری داشته باشند که حتی بعد از پایان مواجهه نیز باقی بماند. مدت، شدت و تعداد دفعات مواجهه جزء عوامل موثر هستند.این بیماریها با روشهای مختلف مانند معاینه پزشک، اسپیرومتری، عکس قفسه سینه قابل تشخیص است.درمان این بیماریها سخت و بعضا غیر قابل درمان هستند اما بروز و پبشرفت آنها قابل پیشگیری است…

سایت از نگاه بالا

  • 6
  • 3
  • 368,005
  • 102,145